ALBATéR - klÃmaalkalmazkodási térinformatikai rendszer kialakÃtásának elÅ‘készÃtése Albánia számára
Az MBFSZ Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztálya (NAKFO) a magyarországi NATéR  kialakÃtási, fejlesztési és üzemeltetési tapasztalataira támaszkodva, egy hasonló tematikájú, a klÃmasérülékenység-elemzés módszertanára épülÅ‘ térinformatikai rendszer lehetséges albániai megvalósÃtásának a feltételeit vizsgálja, a PRO Régió NKft. megbÃzásából, az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásából.
A 2019-2020-ban megvalósuló projekt elsÅ‘dleges célja az Albán Köztársaság kormányának támogatása abban, hogy éghajlatpolitikájában hatékonyan legyen képes foglalkozni az éghajlatváltozás várható hatásaihoz való alkalmazkodással kapcsolatos kérdésekkel. A projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbÃzásából, Magyarország nemzetközi klÃmapolitikai vállalásaihoz kapcsolódóan, a Nyugat-Balkáni országokkal kialakÃtandó kétoldalú klÃmavédelmi tevékenységek keretében valósul meg a Pro Régió Nonprofit Kft. vezetésével. A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) projektfeladatai teljesÃtése keretében a Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) létrehozójaként, üzemeltetÅ‘jeként és fejlesztÅ‘jeként felhalmozott tapasztalatait és jó gyakorlatait igyekszik átadni az albán állami szervek részére
Az ALBATÉR a 2017-2018-ban megvalósÃtott, Montenegrót célzó hasonló tematikájú projekt eredményeit is hasznosÃtva módszertani javaslatokat fogalmaz meg az éghajlatváltozás területi és ágazati hatásainak elemzésére alkalmas térinformatikai rendszer kialakÃtására, valamint mintaelemzések során bemutatja négy témakör (erdÅ‘tűz, ivóvÃzbázisok, hÅ‘hullámok és emberi egészség kapcsolata, turizmus) éghajlati sérülékenység-vizsgálatának metodikáját. A NAKFO munkatársai klÃmamodell-adatbázist állÃtanak elÅ‘ Albániára, amelynek keretében többféle klÃmaszimuláció alapján vizsgálják az ország hÅ‘mérsékleti és csapadékviszonyainak várható jövÅ‘beli alakulását, valamint kiszámÃtják az emlÃtett ágazati elemzésekhez szükséges klÃmaindikátorokat.
A területi vizsgálatok lefuttatását lehetÅ‘vé tévÅ‘ adatigények beszerzése érdekében sor került a releváns albán minisztériumok és hatóságok szakértÅ‘ivel a kétoldalú kapcsolatok kiépÃtésére. Albán oldalról a szakmai koordinációt az albán Idegenforgalmi és Környezetvédelmi Minisztérium látja el, mint a klÃmaalkalmazkodási tervezésért felelÅ‘s kormányzati szerv. MeghÃvásukra 2019. októberében a Pro Régió Nkft. és az MBFSZ NAKFO szakértÅ‘i részt vettek a Tiranában megrendezett indÃtó munkaműhely megbeszélésen, amelyen a minisztérium munkatársain túlmenÅ‘en képviseltették magukat az albán meteorológiai intézet, környezetvédelmi illetve vÃzgazdálkodási ügynökség, közegészségügyi intézet, valamint a Tiranai Egyetem szakértÅ‘i is. Az elÅ‘adások és megbeszélések feltárták, hogy bár Albánia az elsÅ‘ és máig egyetlen Nyugat-Balkáni ország, amely Nemzeti KlÃmaváltozási Stratégiát és adaptációs akciótervet fogadott el (2019-ben), klÃmapolitikájuk fókuszában egyelÅ‘re a mitigációs-dekarbonizációs célkitűzések megfogalmazása és megvalósÃtása áll, mÃg az adaptációs intézkedések megtervezése még kezdeti fázisban van. Az ALBATÉR projekt a kipróbált tudományos módszerek és térinformatikai megoldások közvetÃtésével és albániai viszonyokra történÅ‘ adaptálásával éppen az éghajlati szempontból erÅ‘sen kitett mediterrán ország éghajlati alkalmazkodási tevékenységének megalapozásához járulhat hozzá eredményesen.