DEEPWATER-CE – Közép-európai együttműködési projekt a felszÃn alatti vÃzkészletek pótlására a klÃmaváltozás várható hatásainak figyelembe vételével
2019. május 1-jén a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSz) vezetésével megindult az Interreg CENTRAL EUROPE Program által finanszÃrozott DEEPWATER-CE elnevezésÅ‘ transznacionális együttműködési projekt. A projekt teljes költségvetése 1,77 millió euró, futamideje 3 év.Â
Az 5 közép-európai ország (Szlovákia, Lengyelország, Németország, Horvátország és Magyarország) együttműködésében megvalósÃtandó kezdeményezés a célzott felszÃn alatti vÃzutánpótlási (Managed Aquifer Recharge, MAR) és vÃztározási technológiák közép-európai alkalmazásának elÅ‘mozdÃtását tűzte ki célul, amelyek Nyugat- és Dél-Európában már kipróbált megoldásnak számÃtanak. A MAR rendszerek alkalmasak a csapadékos idÅ‘szakokban jelentkezÅ‘ felszÃni vÃztöbblet összegyűjtésére és annak a felszÃn alatti vÃztartó rétegekben történÅ‘ tározására, majd a – klÃmaváltozás hatására gyakoribbá váló és elhúzódó – vÃzhiányos idÅ‘szakokban vÃzkivételre például ivóvÃzellátás, öntözés, ipari vÃzfelhasználás céljából. A technológia puffer kapacitást biztosÃt az aszályosabb idÅ‘szakokra és Ãgy hozzájárul a felszÃn alatti vÃzkészletek hosszú távú védelméhez.
A tervezett projekttevékenységek a konzorciumi partnerként részt vevÅ‘ 8 projektpartner (földtani és vÃzügyi kutatóintézetek és hatóságok, egyetemek, vÃziközművek), valamint többek között olasz és holland szakmai támogató partnerek kooperációjában valósulnak meg. Az MBFSz részérÅ‘l a Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztály, valamint a VÃzföldtani Osztály munkatársai vesznek részt a szakmai megvalósÃtásban, emellett hazai partnerként a Geogold Kárpátia Kft., valamint társult partnerként az Országos VÃzügyi FÅ‘igazgatóság segÃti az eredmények létrejöttét.
A korábbi kutatásokat is felhasználó komplex hidrogeológiai, hidrológiai, klimatológiai vizsgálatok és elemzések elvégzése révén a DEEPWATER-CE projekt javaslatot fog tenni a különféle vÃzutánpótlási technológiák közép-európai alkalmazhatóságára, a felszÃn alatti vÃztározók helyszÃnére és kialakÃtására, valamint a kapcsolódó jogi környezet és nemzeti stratégiák kialakÃtására és továbbfejlesztésére. A projekt legfÅ‘bb, nemzetközi szinten is hasznosÃtható kimenete egy olyan döntéstámogatási eszköz (kézikönyv) lesz, amelynek révén komplex hidrogeológiai, klimatológiai, valamint sérülékenységi szempontrendszer alapján kijelölhetÅ‘k lesznek a jövÅ‘ben kialakÃtható különféle MAR technológiák optimális helyszÃnei. Emellett 4 országban (Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban és Horvátországban) a kialakÃtott feltételrendszer alapján egy-egy mintaterület is kiválasztásra kerül, és a releváns MAR technológia alkalmazhatóságáról megvalósÃthatósági tanulmány készül. A helyszÃnek térinformatikai adatai bekerülnek a társult partnerként csatlakozott, a felszÃn alatti vÃzkészletek kutatását végzÅ‘ holland tudásintézmény, az International Groundwater Resources Assessment Centre ún. MAR-adatbázisába. A projekt záróakkordjaként nemzeti szakpolitikai ajánlások megfogalmazására kerül sor.
A projekt az Európai Unió Interreg CENTRAL EUROPE Programjának támogatásával és hazai társfinanszÃrozás révén valósul meg.
Bővebb információ a projektről magyar, illetve angol nyelven: