SAJTÓKÖZLEMÉNY: A felszÃn alatti vÃzutánpótlás lehetÅ‘ségeinek vizsgálata Magyarországon
​
Â
SAJTÓKÖZLEMÉNY
2021. 12. 10
Â
Öt ország hét partnere (Horvátország, Németország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia) csatlakozott a DEEPWATER-CE Interreg Central Europe Projekthez, hogy az éghajlatváltozás káros következményeinek minimalizálásán dolgozzon annak érdekében, hogy megfelelÅ‘ mennyiségű vizet biztosÃtsanak a lakosságnak és a gazdaságnak, beleértve a mezÅ‘gazdaságot is. A projekt a célzott felszÃnalatti vÃzutánpótlási (Managed Aquifer Recharge - MAR) és vÃztározási technológiák közép-európai alkalmazhatóságát vizsgálja, amely alapján egy közös stratégiai is kidolgozásra kerül. MAR rendszerek alkalmasak a csapadékos idÅ‘szakokban jelentkezÅ‘ felszÃni vÃztöbblet összegyűjtésére és annak a felszÃn alatti vÃztartó rétegekben történÅ‘ tározására, majd a vÃzhiányos idÅ‘szakokban vÃzkivételre. A technológia Ãgéretes megoldásokat kÃnál a vÃzgazdálkodásra, az éghajlatváltozás hatásainak kezelésére.
A projekt elsÅ‘ szakaszában meghatározásra kerültek Magyarországon, Szlovákiában, Horvátországban és Lengyelországban a kÃsérleti helyszÃnek. A kÃsérleti helyszÃneken a kiválasztott technológiák megvalósÃthatósági tanulmánya minden országban elkészült, más-más tÃpusú MAR-konstrukcióra kiterjedÅ‘en. Magyarországon a földalatti gát vizsgálatára került sor.
A magyarországi mintaterület a Maros hordalékkúpján, a Tisza két legnagyobb mellékfolyója (Körös és Maros) között található, Csanádapáca és Medgyesbodzás környékén. Az éghajlatváltozás hatására a klÃma-modellek elÅ‘rejelzései szerint a vÃzigény a jövÅ‘ben várhatóan növekedni fog. Mivel állandó felszÃni vÃzfolyások nélküli mezÅ‘gazdasági térségrÅ‘l van szó, ezért a MAR rendszerek fontos szerepet játszhatnak a térség vÃzgazdálkodásában.
A projekt keretében elvégzett elemzések és a rendelkezésre álló adatokon alapuló eredmények azt mutatják, hogy egy földalatti gát MAR-konstrukció hosszú távon társadalmilag és gazdaságilag megvalósÃtható lenne a területen. A javasolt MAR rendszer olyan vÃzforrást biztosÃthat a rendszer legfÅ‘bb kedvezményezettjei, a mezÅ‘gazdasági termelÅ‘k számára, ami fenntartható módon biztosÃtja az öntözÅ‘vÃzigények kielégÃtését és mérsékli a be nem jegyzett kutak által okozott károkat.
További tájékoztatás: