LIFE-CLIMCOOP: Az éghajlatváltozás hatásainak helyi megjelenésével kapcsolatos felmérés Kazincbarcikán és térségében
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztályának munkatársai a LIFE-CLIMCOOP projekt keretében 2021 szeptemberében félig strukturált szakmai interjúkat készÃtettek Kazincbarcika városának és tágabb térségének fÅ‘bb döntéshozóival, társadalmi-gazdasági-civil szereplÅ‘ivel, számos ágazati szakemberrel, megszólÃtva széleskörű célcsoportokat.
Az interjúk célja a 2022-ben elkészülÅ‘ Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös klÃmaalkalmazkodási stratégiáját elÅ‘készÃtÅ‘ éghajlati sérülékenységi helyzetelemzés statisztikai adatelemzéseinek kiegészÃtése, szélesebb körű helyzetfeltárással a helyi szereplÅ‘k, hatásviselÅ‘k véleményének, tapasztalatainak és javaslatainak összegzésével arról, hogy a városnak, a vállalatnak és a térségben élÅ‘knek milyen kihÃvásokkal kell szembenéznie a klÃmaváltozás hatásainak következtében.
Az interjúkhoz használt kérdéssor a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSz) által üzemeltetett Nemzeti Alkalmazkodási Térinformatikai Rendszer (NATéR) Települési Alkalmazkodási Barométer (TAB) eszközének kérdÅ‘Ãvén alapult. E kérdéssor segÃtségével egyrészt beazonosÃthatóak a klÃmaváltozás adott települést érintÅ‘ hatásai, másrészt megállapÃtható, hogy ezek milyen konkrét problémákat okoznak, illetve esetlegesen mi akadályozza azok elhárÃtását. Az interjúkat megelÅ‘zÅ‘en Kazincbarcika városát és szűkebb térségét tekintve 10 db lehetséges klÃmahatás került azonosÃtásra, amelyek közül az interjúalanyok kiválaszthatták a településükön a legjellemzÅ‘bbeket, majd ezekkel kapcsolatban részletesebb kérdések megválaszolásával segÃtettek megismerni az adott klÃmahatás helyi megjelenését.
Az összesen 32 interjúalany négy csoportot alkotott (vállalatok; oktatási/egészségügyi/szociális és egyéb civil szervezetek; önkormányzatok; kritikus infrastruktúrák, természeti erÅ‘források üzemeltetÅ‘i/gazdái), amelyek lefedik Kazincbarcikának és térségének a legfontosabb – klÃmaváltozás hatásai által érintett – szereplÅ‘it. A kérdéssorok célcsoportonként tartalmaztak általános kérdéseket és specifikus kérdéseket is, reagálva az adott szegmens jellemzÅ‘ire.
Az interjúk legfontosabb hozadéka, hogy segÃtségükkel körvonalazódnak a térségben jelentkezÅ‘ fÅ‘bb klÃmahatások, és ezek kapcsán a helyi szereplÅ‘k véleménye, attitűdje, percepciói. Mindez kiváló alapot ad a LIFE-CLIMCOOP projekt egyik legfÅ‘bb kimenetét, Kazincbarcika város és a BorsodChem Zrt. közös klÃmastratégiáját megalapozó sérülékenységi információk teljesebbé válásához és a megfelelÅ‘ felkészülési, ill. alkalmazkodási lépések kialakÃtásához.