Negyedik Európai Éghajlatváltozási Alkalmazkodási Konferencia, Lisszabon
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztálya két munkatársa elÅ‘adóként vett részt a 2019. május 28-31. között megrendezésre került European Climate Change Adaptation cÃmű konferencián (Európai Éghajlatváltozási Alkalmazkodási Konferencia), Lisszabonban. A kétévente megrendezésre kerülÅ‘ rendezvényen több mint ezer résztvevÅ‘ volt, 50 ország képviseletében.Â
Â
A konferencia célja a kutatók, döntéshozók és szakemberek közötti kommunikáció és tudáscsere elÅ‘remozdÃtása olyan felületek létrehozása által, amelyek megkönnyÃtik az párbeszédet az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodási tevékenységek erÅ‘sÃtése érdekében.. A rendezvényen hat szekciót különÃtettek el a tématerületek pontosabb lehatárolása érdekében, amelyek között szerepelt katasztrófakockázat csökkentés, globális éghajlati kihÃvások és ezekre adott válaszok, intézmények közötti és határokon átnyúló együttműködések megoldásai.
A MBFSZ delegáltjai elÅ‘adásukat a Kommunikáció, adatmegosztás és döntéshozatali támogatás cÃmű szekcióban tartották, amely során bemutatták a NATéR rendszert, mint magyarországi alkalmazkodási döntéshozatali támogató rendszert, kiemelve annak alkalmazási lehetÅ‘ségeit, elérhetÅ‘ eredményeit. Az elÅ‘adás másik felében a továbbfejlesztés során alkalmazott új klÃmamodell adatbázis kiépÃtését és legfrissebb eredményeit mutatták be.
Szakmai programok keretében a konferencia résztvevÅ‘inek lehetÅ‘ségük volt egy városi arborétum (Ajuda Botanical Garden) látogatása során gyakorlati példák megismerésére is. A klÃmaváltozás városi növényzetre, talajgazdálkodásra, vÃzvisszatartásra gyakorolt hatásait mutatták be szakavatott elÅ‘adók. Az éghajlatváltozás számos növényfaj esetében jelentÅ‘s veszélyforrás, Európában az endemikus növényfajok több mint fele várhatóan az évszázad végére veszélyeztetett lesz az éghajlatváltozás miatt. Mivel a növényfajok különbözÅ‘ módon reagálnak az új éghajlati jelenségekre, a botanikus kertek feladata, hogy helyi szinten azon dolgozzanak, hogy megÅ‘rizzék biodiverzitást és fenntartható módon használják ki az éghajlati alkalmazkodásban rejlÅ‘ lehetÅ‘ségeket.