KlÃmaalkalmazkodási térinformatikai rendszer megalapozása Montenegró számára
A magyarországi NATéR tapasztalataira támaszkodva a Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztály klÃmasérülékenység-elemzési térinformatikai rendszer megvalósÃtásának feltételeit vizsgálta Montenegróban. A rendszerépÃtési és módszertani javaslatokat, mintaelemzéseket egyaránt tartalmazó projekt eredményeként kialakÃtható eszköz elsÅ‘sorban a délszláv állam éghajlatváltozással kapcsolatos stratégiai tervezését segÃthetné.
A NATURAQUA Környezetvédelmi TervezÅ‘ és Szolgáltató Kft a nemzeti fejlesztési miniszter támogatásával, 2017–2018-ban egy Montenegró klÃmaváltozás csökkentésére irányuló erÅ‘feszÃtéseit, illetve a várható hatásokhoz való alkalmazkodását segÃtÅ‘ projektet hajtott végre. A támogatott projekt egyik fÅ‘ célja az éghajlatváltozás területi hatásait feltáró térinformatikai módszertanok és gyakorlat montenegrói bevezethetÅ‘ségének vizsgálata volt. Emellett sor került egy hosszú távú dekarbonizációs útiterv elÅ‘készÃtésére is, ami 2050-ig üvegházhatású gáz kibocsátási pályákat vetÃt elÅ‘re Montenegró számára. A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat alvállalkozóként vett részt a projektben.
Az MBFSz a projekt klÃmaadaptációval kapcsolatos feladatainak szakmai koordinációját, valamint a montenegrói éghajlatváltozási térinformatikai adatbázis kialakÃtásának vizsgálatát végezte el. A szakmai munkát a Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztály munkatárasai kivitelezték 2017. november 28. és 2018. május 25. között. A kutatás eredményeit tanulmány összegzi magyar és angol nyelven.
Az anyag három fÅ‘ témát tárgyal. Az elsÅ‘ fejezet feltárja a haladó magyar és nemzetközi gyakorlatot a klÃmaváltozás hatásainak térinformatikai vizsgálata területén. Ebben áttekinti a klÃmaváltozási, web-es döntéstámogató rendszerek jó gyakorlatait, és a klÃmaalkalmazkodás nemzetközi értékelési módszertanát.
A tanulmány második fejezete a montenegrói klÃmaalkalmazkodási térinformatikai rendszer megvalósÃtásához tesz módszertani javaslatokat. Bemutatja a rendszerépÃtés célját, módszertani kereteit, a kialakÃtandó rendszer alapjait. Négy tematikával kapcsolatban (turizmus éghajlatváltozás általi veszélyeztetettsége, hÅ‘hullámok okozta egészségügyi kockázatok, ivóvÃzbázisok sérülékenysége, erdÅ‘tűz-kockázat) részletesebben is vizsgálja, hogy milyen módon lenne felépÃthetÅ‘ a térinformatikai rendszer az adott részterületen.
A harmadik fejezet a klÃmapolitikai elemzÅ‘, értékelÅ‘ rendszer felállÃtásához szükséges szaktudást, készségeket, infrastrukturális feltételeket azonosÃtja. Összegzi a megvalósÃtáshoz szükséges szaktudás iránti elvárásokat, áttekinti a jelenleg rendelkezésre álló kapacitásokat, illetve a hiányosságokat. Javaslatot tesz a helyi projekt megvalósÃtásához szükséges továbbképzési feladatokra is. Az anyaghoz csatolt függelékben alapos áttekintést közöl a klÃmastratégiai tervezés és sérülékenység-elemzés montenegrói tapasztalatairól, a korábban készült kutatásokról.
A munka során, 2017 decemberében valamint 2018 áprilisában és júliusában kétoldalú találkozókon mutatta be a NAKFO a montenegrói partnereknek a rész-, illetve végeredményeket. A montenegrói Fenntartható Fejlesztési és Turisztikai Minisztérium KlÃmaváltozásért és Mediterrán Ãœgyekért felelÅ‘s Igazgatóságának vezetÅ‘jével és munkatársaival tartott megbeszéléseken idÅ‘rÅ‘l-idÅ‘re alkalom nyÃlt a kutatás irányának és hasznosÃthatóságának megvitatására. A júliusi projektzáró egyeztetésen az Igazgatóság vezetÅ‘je, EÅ¡ef Husić úr jelezte, hogy nagyra értékeli a munka eredményeit, és élénken érdeklÅ‘dött a klÃmaalkalmazkodási térinformatikai rendszer gyakorlati megvalósÃthatósága iránt.
A lezárt projekt eredményeként készült anyag alkalmas lehet a késÅ‘bbiekben akár egy olyan projektterv szakmai megalapozásához, ami Montenegróban egy a NATéR-hoz hasonló klÃmaalkalmazkodási térinformatikai rendszer létrehozását finanszÃrozhatja.
Â
Â
Â
Â