LIFE19 CCA/HU/001320 - LIFE-CLIMCOOP Városok és helyi vállalatok együttműködése a klÃmaadaptációért
A Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat (MBFSZ) részvételével szeptemberben indul a második magyar koordinálású projekt a LIFE Éghajlat-politika alprogram keretében.
A 2020. szeptember elsejével induló LIFE-CLIMCOOP projekt a LIFE program, Éghajlat-politika alprogram, Alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz (CCA) kiemelt terület keretében nyert támogatást. A projekt teljes költségvetése: 2,95 millió euró, futamideje 4 év.
A projekt arra a tendenciára kÃvánt reagálni és innovatÃv megoldást nyújtani, hogy miközben az elmúlt évtizedekben Magyarországon a városok jelentÅ‘s területei ipari övezetekké alakultak át, addig a városok igazgatása és az ipari vállalkozások között a gazdasági kapcsolatrendszeren kÃvül nincsen együttműködés, fÅ‘ként a klÃmaváltozáshoz való alkalmazkodás tekintetében. Az éghajlatváltozás következményeihez való alkalmazkodás, valamint a hatások csökkentése érdekében a cselekvési irányokat és feladatokat a városok és ipari övezetek együttműködésével szükséges meghatározni.
A LIFE-CLIMCOOP projekt általános célja a köz- és magánszféra közötti partnerség kialakÃtása, amelynek során a városok és a helyi vállalatok együtt lépnek fel az éghajlati kockázatok csökkentése és a klÃmaváltozáshoz való alkalmazkodóképesség növelése érdekében, amelynek eredményeként csökkenthet az éghajlatváltozás okozta sérülékenység a régióban és Magyarország hasonló társadalmi–gazdasági adottságú területein.
A projekt során a fenti együttműködés Kazincbarcika Város Önkormányzata és a BorsodChem Zrt. között jön létre, az együttműködést támogató konzorciumi partnerekkel kiegészülve: Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat Nemzeti Alkalmazkodási Központ Főosztály, KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdaságért, GeoGold Kárpátia Kft. A projekt koordináló kedvezményezettje a Miskolci Egyetem Kémiai Intézete.
A projekt keretében megvalósuló tevékenységek:
- Az MBFSZ Nemzeti Alkalmazkodási Központ FÅ‘osztály (NAKFO) irányÃtásával és az érdekelt felek bevonásával elkészül Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös alkalmazkodási klÃmastratégiája, amely éghajlatváltozási sérülékenység vizsgálaton alapul. Kidolgozásra kerül egy módszertani útmutató, valamint egy online alkalmazkodási jó-gyakorlat gyűjtemény, amelyek lehetÅ‘vé teszik a más hasonló adottságokkal rendelkezÅ‘ települések és ipari vállalatok számára a közös alkalmazkodási klÃmastratégiák saját környezetükre való adaptálását.
- Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. együttműködési mechanizmusokat dolgoz ki és működtet az éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedések elÅ‘mozdÃtására. Koordináló szervként létrehoznak egy klÃma platformot, továbbá a klÃmatudatosság és a tudásbázis növelése érdekében jövÅ‘kutató csoportot alakÃtanak, és egy egyedülálló klÃmaalapot indÃtanak a helyi adaptációs intézkedések támogatására.Â
- Kisléptékű ún. természetalapú adaptációs intézkedések megvalósÃtására kerül sor Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. területén a helyi sebezhetÅ‘ség csökkentése és további járulékos elÅ‘nyök, mint a biodiverzitás megÅ‘rzése érdekében. A tevékenység többek között az esÅ‘vÃz-gazdálkodást, a városi zöldfelületek bÅ‘vÃtését, zöldtetÅ‘k létesÃtését és a korábbi ipari területek többfunkciós alkalmazkodási eszközökké alakÃtását, ökológiai folyosók létrehozását, valamint a városi öntözési terv klÃmaszempontú frissÃtését szolgálja, amelyeket a partnerek közösen hajtanak végre.
- Kifejlesztésre kerülnek intelligens alkalmazkodási eszközök az alkalmazkodóképesség és a lakosság tudásbázisának növelése érdekében: városi fakataszter és interaktÃv térkép; helyi kis vÃzfolyások katasztere; a város népszerű mobil alkalmazásának alkalmazkodási szempontú fejlesztése; grafikonos jelzÅ‘tábla az idÅ‘járás (hÅ‘mérséklet, csapadék, riasztás) és a Sajóval kapcsolatos vÃzügyi adatok (áramlási viszonyok, vÃzhÅ‘mérséklet, tisztÃtott szennyvÃz mennyisége) megjelenÃtésére.
- Az MBFSZ NAKFO koordinálása mellett Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. integrálja az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás szempontjait a működési gyakorlataikba és szabályozásaikba, elkészül Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. közös hőségriadó terve.
- A szürkevizek (ipari szennyvÃz, települési csapadékvÃz, kezelt települési szennyvÃz) felhasználására, a BorsodChem Zrt. vÃzfelhasználásának az optimalizálására – a BorsodChem Zrt. és a Miskolci Egyetem együttműködésében – kifejlesztésre kerül egy prototÃpus berendezés, amely hosszútávon elÅ‘segÃti a Sajóból ipari célokra történÅ‘ vÃzkivétel csökkentését. A létrejött vÃzgazdálkodási modell, együttműködési gyakorlat a Sajó-vÃzgyűjtÅ‘ más városi–ipari helyszÃnein, valamint a hazai és határon túli követÅ‘ partneri helyszÃneken a projekt eredményeinek replikálását és átadását fogja szolgálni, elÅ‘segÃtve ezzel a köz- és magánszféra közötti partnerség kialakulását.
- A projekt a fentiek mellett kiegészül oktatási, tudásátadási, valamint az eredményeket széles körben ismertetÅ‘ kommunikációs tevékenységekkel is: a klÃma- és vÃztudatosságot szolgáló oktatási csomagok kialakÃtása az ipari dolgozók és helyi önkormányzati dolgozók számára; öt másik hazai város és az érintett ipari vállalatuk bevonása a projektbe; továbbá konferenciák, oktatási események és workshopok szervezése, valamint kapcsolatfelvétel a nemzeti és nemzetközi éghajlatváltozással foglalkozó intézményekkel, szakmai szervezetekkel, hasonló LIFE projektekkel.
- A projekt eredményeinek elÅ‘rehaladását és a környezeti, társadalmi és gazdasági hatások nyomon követését széles körű monitoring tevékenység biztosÃtja.
A projektről további információ elérhető a projekt weboldalán: https://life-climcoop.hu/
Â
A projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával és hazai társfinanszÃrozás révén valósul meg.
A projekt támogatja a hazai klÃmapolitikai stratégiai dokumentumok (NÉS-2, ÉCsT, NEKT, Nemzeti Tiszta FejlÅ‘dési Stratégia) alkalmazkodási céljainak elérését, valamint hozzájárul számos Európai Uniós stratégiai célkitűzés teljesÃtéséhez is.